حضورمان در اینترنت را امن کنیم

آنلاین شدن کاربران در اینترنت و فعالیت آن ها در محیط وب همواره در کنار همه لذت ها و گاهی ساده به نظر رسیدن آن ها، باید مورد مراقبت قرار بگیرد. در واقع شما، هر جایی که باشید باید از امنیت خود در دنیای بی انتهای اینترنت مطمئن شوید. هر چند در ابتدا به دست آوردن محیطی امن برای یک کاربر شاید سخت به نظر برسد اما با رعایت نکات ابتدایی و ساده ای می توانید تا اندازه ای خیال خود را از این بابت راحت نمایید.

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟

 بدانید کجا و با چه شرایطی ثبت نام می کنید

بعد از ورود به وب و فعالیت در این دنیا، خواهید دید که در بسیاری از زمان ها مجبورید اطلاعاتی از خود را در اختیار دیگران قرار دهید فرض کنید قصد ثبت نام در سایتی را دارید و برای این کار ممکن است بخواهید نام و ایمیل خود را در فرم ثبت نام وارد کنید. همواره به این نکته توجه کنید که از آن چه در محیط وب از خود به جای می گذارید اطمینان کامل داشته باشید.

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟یعنی مراقب باشید چه چیزی را در چه جایی می نویسید. البته لازم نیست همه چیز را پلیسی ببینید اما با توجه به موارد امنیتی، حریم خصوصی همیشه باید مد نظرتان باشد. در خیلی از سایت های بزرگ، قبل از اتمام مراحل ثبت نام، صفحه ای به عنوان قوانین و مقررات در اختیارتان قرار داده می شود. اصولا مدیران و گردانندگان سایت ها، کلیه مقررات و حریم خصوصی مربوط به کاربران را در این گونه صفحات قرار می دهند تا کاربر با مطالعه آن، از کاری که در حال انجام آن است مطلع شود. مثلاً می توانید در بخش حریم خصوصی، ببینید که سایت مورد نظر کلمات عبور مربوط به شما را قبل از ذخیره در پایگاه داده، کدگذاری می کند یا این که به صورت مستقیم وارد می نماید. در صورت اتفاق افتادن مورد دوم، ممکن است مدیران سایت ها همیشه به کلمه عبور شما دسترسی داشته باشند!

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟نام و اطلاعات واقعی خود را در هر مکانی ننویسید و حتماً از معتبر بودن سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید. از موارد دیگری که پس از ثبت نام در سایت ها و به خصوص انجمن های اینترنتی اتفاق می افتد، ارسال ایمیل های مزاحم برای شماست. اگر گمان می کنید سایت انتخاب شده توسط شما، ممکن است ایمیل تان را پر از تبلیغات و مطالب به درد نخور نماید، از ثبت نام و وارد کردن ایمیل اصلی خود در آن خودداری کنید.


 

شبکه های اجتماعی، بهترین راه شناسایی

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟در شبکه های اجتماعی، گروه بسیار بزرگ تری از جامعه کاربری وجود دارند. میلیون ها نفر هستند که نه شما آن ها را می شناسید نه آن ها با شما آشنا هستند. در این گونه محیط ها باید تصمیم گیری نمایید که چگونه قصد معرفی خود به دیگران را دارید. اصولاً تنظیمات مختلفی برای شیوه انتشار محتوا در چنین سایت هایی وجود دارد. حتماً دقت کنید که صحبت ها، تصاویر و اطلاعاتی که در این مکان ها منتشر می کنید سطح بندی شده باشند اگر دوست ندارید ایمیل، مشخصات فردی و یا سایر اطلاعات شما توسط افراد ناشناس رویت شود، حتماً اول از همه در تنظیمات سایت این موارد را لحاظ نمایید.

 


 

 رمز عبور

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟فرض کنید یک رمز عبور دارید و آن را برای همه سایت های عضو استفاده می کنید. حالا بنا بر اتفاق، رمز عبورتان لو رفت و یا شخصی به نحوی آن را پیدا نمود چه اتفاقی می افتد؟ درست است، اطلاعات کاربری شما در کلیه سایت هایی که در آن عضو هستید به خطر می افتد! دقت داشته باشید که علاوه بر انتخاب رمزهای عبور مختلف برای سایت های عضو، باید آن ها را طوری برگزینید که حدس زدنشان بسیار مشکل باشد. از کاراکترهای مختلف و ترکیب آن ها با یکدیگر بهره ببرید و آن ها را کوتاه انتخاب نکنید. هم چنین یادتان باشد کلمات عبور خود را طی دوره های زمانی خاص تغییر دهید.

 

 

 

 استفاده از شبکه های امن

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟هیچ راهی بهتر از این که کسی اطلاعات شما را از سیستم خودتان خارج نماید وجود ندارد. اگر از شبکه های بی سیم عمومی استفاده می کنید و یا در جاهایی مانند کافی نت ها وارد اینترنت می شوید حتما در نظر داشته باشید که ورود اطلاعاتی مانند ایمیل، رمز عبور و یا مشخصات کارت بانکی شما ممکن است توسط شخص دیگری کنترل شود.

بنابراین در این گونه مواقع بسیار مراقب اطلاعات خود باشید و حتی الامکان از شبکه های امن تری برای این کار بهره ببرید.

 

 

پیوست های موجود در ایمیل

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟برخی از ایمیل های مخرب ممکن است حاوی فایل های پیوست ویروسی باشد. هر چند که سرویس های ایمیل پیشرفته امکان شناسایی طیف وسیعی از این گونه فایل ها را دارند، اما باز با توجه به این مورد و قبل از باز کردن پیوست موجود در ایمیل، مطمئن باشید که آن از شخص قابل اطمینانی دریافت می نمایید.

 

 

 

 

 

از فروشگاه های اینترنتی معتبر خرید کنید

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟اگر قصد خرید از فروشگاه های اینترنتی را دارید، حتماً قبل از خرید و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی تان، از قابل اطمینان بودن پرداخت وجه در ان مطلع شوید هر چند که تقریبا اکثر سایت های فروشگاهی برای انجام مراحل پرداخت و انتقال وجه از درگاه های رسمی بانک ها استفاده می کنند اما گاه نیز مواردی دیده می شود که خارج از این قوانین است.

 

 

 به آدرس ها توجه کنید

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟یکی از شیوه های ساده هک کردن و به دست آوردن اطلاعاتی مانند کلمات عبور، شبیه سازی سایت های مختلف با توجه به کاربر آن هاست . فرض کنید سایت روزنامه ایران در آدرس www.iran-newspaper.com برای استفاده کاربران الزام می کرد تا در آن ثبت نام کنند و نام کاربری و رمز عبور وارد نمایند. پس از آن گروهی پیدا می شدند و با شبیه سازی سایت اصلی آن را با آدرسی شبیه www.irani-newspaper.com بالا می آوردند. اگر بی دقتی کنید و به این نکته توجه نکنید، خیلی راحت اطلاعات خود را در اختیار هکر قرار می دهید! از این دست نمونه ها در وب زیاد دیده می شود بنابراین همیشه نیم گاهی به آدرس صفحات داشته باشید.

 

 از آنتی ویروسی ها استفاده کنید

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟مجبور نیستید نرم افزاری را بدزدید و یا دنبال سریال برنامه خاصی باشید آنتی ویروس های زیادی وجود دارند که به رغم حرفه ای بودن، رایگان نیز هستند AVG , Avast از جمله مشهورترین این نمونه ها هستند که می توانید آن ها را به سادگی از اینترنت دریافت نموده و بدون مشکل به روز رسانی نمایید.

 

 

آنتی ویروس ها می توانند بخش عظیمی از امنیت سیستم شما را به عهده بگیرند و در بسیاری از موارد، امنیت وب گردی شما را نیز تامین نمایند.

چگونه حضورمان در اینترنت را امن کنیم؟

بخش دانش و زندگی تبیان