جنگ با خشکی هوا

http://img.tebyan.net/big/1381/10/23613014417078185135197991685815716225191.jpg

با سرد شدن هوا، رطوبت هوا نیز کم می شود . آنچه سبب می شود ، زمستان راحت و خوبی پیش رو داشته باشید، میزان رطوبت هوای منزل است . اگر رطوبت منزلتان پایین باشد، این امرسبب خشکی پوست و مخاط تنفسی شما می گردد ، در ضمن دمای اتاق از آنچه هست ، پایین تربه نظر می رسد. حتی چوب هایی که در ساختمان به کار رفته اند، در امان نمانده و خراب می شوند و گچ های دیوارهم ترک می خورند . راه حل این مشکل ، استفاده از دستگاه ساده ای به نام" دستگاه بخور" است که با افزودن رطوبت به هوا این مشکل را برطرف می نماید.

 

رطوبت نسبی چیست؟

میزان رطوبت نسبی محیط خانه است که سبب راحتی یا ناراحتی می گردد . رطوبت نسبی بر حسب درصد بیان می شود . اگر پس از یک بارندگی سنگین از خانه بیرون بروید، می توان گفت در محلی با رطوبت بسیار بالا قرار دارید و وقتی در بیابانی هستید که 2 ماه به خود باران ندیده ، رطوبت پایین آنجا را تجربه می کنید.

http://img.tebyan.net/big/1381/10/106952051172262112001651552342021612345514916.jpg

حجم بخار آبی که در هر توده هوا وجود دارد، بستگی به دمای این توده هوا دارد . هر چه هوا گرمتر باشد ، رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد . وقتی می گویند رطوبت نسبی اتاقی پایین است . یعنی هوا خشک است . در حالی که می توانسته رطوبت بسیار بیشتری را در آن درجه حرارت در خود جای دهد. وقتی رطوبت نسبی صد در صد باشد، آب نمی تواند از سطح پوست بدن تبخیر شود. در نتیجه ، بدن خنک نمی شود و احساس گرمای بیشتری می کنیم و بر عکس ، اگر رطوبت نسبی پایین باشد؛ احساس سرمای بیشتری می کنیم و پوست بدنمان نیز خشک می شود. اگر رطوبت نسبی پایین باشد، علاوه بر تاثیر بر روی پوست، مخاط تنفسی و وسایل چوبی منزل ، سبب افزایش الکتریسیته ساکن شده و این چیزی است که اغلب مردم نمی پسندند.

میزان مناسب رطوبت نسبی، برای منزل حدود45 درصد است . در این صورت است که بدن احساس راحتی می کند. برای تامین رطوبت منزل می توانید راههای مختلفی به کار بندید؛ به طور مثال می توانید ظرف آبی را روی بخاری یا  شوفاژ بگذارید ، یا حوله مرطوبی را در مجاورت لوله های آب گرم قرار دهید . اما آنچه رایج است، استفاده از دستگاه های بخور است. انواع مختلفی از این وسیله وجود دارد که متداول ترین آنها آب را می جوشاند و تولید بخار گرم می کند. دستگاه های بخوری که با جوش آوردن آب تولید بخار می کنند، را باید از دسترس کودکان دور نگه داشت . این دستگاه چون آب را می جوشاند، هیچ نگرانی از بابت وجود باکتری و مواد معدنی وجود ندارد . ولی باید هر چند روز یک بار، مخزن را به خوبی تمیز کرد و آب تازه در آن ریخت.

اگر مشتاق هستید رطوبت منزلتان را اندازه گیری کنید ؛ بهتر است از دستگاهی ارزان قیمت با نام رطوبت سنج استفاده کنید . در این صورت تعجب می کنید اگر ببینید رطوبت نسبی خانه شماچقدر پایین است، پس دستگاه بخور را فراموش نکنید.