محقق ایرانی روبات عاشق ساخت
محققان دانشگاه ملی سنگاپور به رهبری یک محقق ایرانی موفق به ساخت روباتی شدند که مانند انسان قادر به ابراز محبت و عشق‌ورزی است.

برنا: هومن سامانی، محقق ایرانی در زمینه هوش مصنوعی به همراه گروهی از محققان دانشگاه سنگاپور موفق به ساخت روباتی موسوم به لاواتیکس شده‌اند که برای تقلید عواطف انسانی و به خصوص توانایی عشق ورزیدن طراحی شده است.

بر اساس گزارش تکنولوژی ریویو، این روبات که ظاهر آن بیشتر به یک حیوان پشمالوی سفید رنگ شباهت دارد، هنگام ابراز محبت به دیگران نزدیک شده و نورهایی با رنگ‌های متفاوت پخش می‌کند.


سامانی می‌گوید برنامه ریزی رایانه‌ای این روبات بر اساس تحلیل روابط محبت آمیز میان انسان‌ها صورت گرفته است.

سامانی می‌گوید: در رابطه میان انسان‌ها، زمانی که 2 نفر به یکدیگر علاقه‌مند شده و تمایل به ادامه رابطه دارند، درست مانند آیینه رفتار فرد مقابل را منعکس کرده و از آن تقلید می‌کنند.


این تقلید را می‌توان در حرکات بدن، حالات صورت و دیگر ابعاد مشاهده کرد. این روبات نیز می‌کوشد برای بروز احساس دقیقا همین کار را انجام دهد.

روبات لاواتیکس همچنین به شماری میکروفون، دوربین و حسگرهایی مجهز است که امکان شناسایی کاربر و ایجاد رابطه دوستانه بلند مدت با انسان را برایش فراهم می‌کند.


لاواتیکس 6 حس را به نمایش می‌گذارد؛ شادی، ناراحتی، ترس، تعجب، تنفر و عصبانیت. با استفاده از نورهای LED و یا لرزش‌، رفتارهای این روبات نمایان می‌شود.

منبع: عصر ایران 2