سونی وارد دنیای پزشکی می شود
سونی قصد دارد برای رسیدن به اهداف خود در تجارت و کسب و کار پزشکی می خواهد با سرمایه گذاری بر روی فناوری فلوسیتومتری و Spectral محصولات نواورانه ای را تولید کند.

در تاریخ  June 11, 2012 شرکت سونی از جدیدترین فناوری خود موسوم به ‘Cell Sorter’ پرده برداری کرد. این فناوری می تواند سلول ها را پردازش و شبیه سازی کند. سونی در این دستگاه برای شبیه سازی از فناوری دیسک های بلو-ری استفاده کرده است. این دستگاه یا Cell Sorter SH800 این امکان را به پزشکان و دانشمندان می دهد تا در زمینه ی immunology سرطان, مواد احیا کننده, و سلول های بنیادین تحقیق و پژوهش کنند. سونی Cell Sorter SH800 اولین ابزار تجزیه و تحلیل سلول ها یا ‘flow cytometer’ می باشد که توسط سونی توسعه و ساخته شده است. همان طور که در بالا اشاره شد این محصول همانند دیسک های بلو-ری کار می کند و در تصویر زیر می توانید مشخصات آن را مشاهده کنید.

flow cytometer چیست؟

فلوسیتومتری روشی می باشد که با اندازه گیری نوری و تجزیه و تحلیل انواع سلول ها و با مرتب کردن انواع مختلف سلول ها براساس اندازه، تعداد، سطح بیرونی، و محتوای داخلی (مانند ساختار، عملکرد و نشانگرهای زیستی) می پردازد. فلوسیتومتری نقش مهمی را در تجزیه و تحلیل زمینه هایی همچون خون شناسی, ایمنی شناسی , انکولوژی و همچنین در زمینه ی سلول های بنادین مانند IPS ها که مخفف آن (induced pluripotent stem) یعنی سلول ها موجود در نخاع و قلب و سلول های بنیادین جنین و سایر زمینه های بالینی دارد.

فلوسیتومتری پرتوهای لیزر را از درون سلول از طریق شبکه های مایکرو عبور داده و با تشخیص نور عبور داده شده و خاصیت فلئورسانس نوع و اندازه انواع مختلف سلول ها را پردازش می کند. این روش به محققان اجازه می دهد تا به تجزیه و تحلیل اندازه, ساختار داخلی و ساختار سطح ده ها هزار سلول درهر ثانیه بپردازند. شرکت سونی در سال ۲۰۱۰ میلادی شرکت iCyt Mission Technology, Inc را خریداری کرد و به تملک خود درآورد. حالا سونی پس از گذشت دو سال بعد از خریداری iCyt و با هدف به کارگیری فن آوری های صوتی و تصویری گسترده, خود را در بسیاری از پیش زمینه های پزشکی و زیستی وارد کرده است.

Cell Sorter SH800 با ترکیب بخش تجاری بلو-ری سونی و فن آوری سلول iCyt به وجود آمده است. سونی این محصول را در ISSCR یا (the International Society for Stem Cell Research) که فارسی آن جامعه بین المللی برای تحقیقات سلول های بنیادی می باشد, در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ ژوئن در یوکوهاما ژاپن به نمایش گذاشت. همچنین این شرکت قول داده است در ISAC یا (the International Society for Advancement of Cytometry) که فارسی آن جامعه بین المللی برای پیشبرد فلوسیتومتری است در تاریخ ۲۳ تا ۲۷ ژوئن در المان به نمایش خواهد گذاشت. سونی اعلام کرده قصد دارد این دستگاه را به قیمت ۲۵۰ هزار دلار آمریکا به فروش برساند. بر اساس اعلام سونی این دستگاه که در مقایسه با دیگر دستگاه‌های موجود قیمت ارزان تری دارد، بیشتر برای آزمایشگاه‌های خصوصی و دانشگاه هایی که بودجه کمتری دارند, مناسب است.

سونی در تاریخ June 19, 2012 باز هم به یک پرده برداری جدید دست زد و آن هم انالیزور تجزیه تحلیل ‘Spectral’ است. سونی این محصول را برای مکان هایی که به دقت بسیار بالا برای ایجاد و شبیه سازی سلول ها نیاز دارند به وجود اورده است. البته هیچ گونه قیمت اولیه سونی برای این محصول اعلام نکرده است اما احتمال می رود که قیمت ان به بیش از ۶۵۰ هزار دلار امریکا باشد یعنی به اندازه ی قیمت میکروسکوپ های الکترونی گران قیمت.

سونی قصد دارد برای رسیدن به اهداف خود در تجارت و کسب و کار پزشکی می خواهد با سرمایه گذاری بر روی فناوری فلوسیتومتری و Spectral محصولات نواورانه ای را تولید کند.

تجزیه و تحلیل طیفی یا همان Spectral روشی برای اندازه گیری طیف کامل فلئورسانس با درجه بالا از دقت و صحت را برای محققان به وجود خواهد آورد. همان طور که در شکل های زیر مشاهده می کنید, سونی از چگونگی فناوری به کار رفته در طیف سنج خود خبر می دهد و می گوید که این دستگاه از لحاظ آلودگی صفر است و هیچ گونه تخریبی به محیط زیست نخواهد زد و جز دوستداران محیط زیست خواهد بود.

توجه:
ببینید دوستان عزیز دو نوع فناوری فلوسیتومتری یا همان flow cytometer وجود دارد که به ترتیب عبارت اند از: ‘cell analyzers’ که فقط برای برای تجزیه و تحلیل سلول ها با دقت بسیا ربالا به کار می رود و دیگری ‘cell sorters’ است که علاوه بر تجزیه و تحلیل به طبقه بندی و منظم سازی سلول های بنیادین و سرطانی می پردازد. این دو نوع فناوری در آزمایشگاه های دانشگاه ها, موسسات تحقیقاتی و شرکت های دارویی برای مطالعات و تحقیق و شبیه سازی مواد یا متریال برای تولید داروهای بسیار گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: پی سی وار