آدرس دقیق موفقیت اینجاست

موفقیت و خوشبختی چقدر مظلوم است که هر کسی و هر سازمانی و هر موسسه ای از راه نرسیده دم از موفقیت می زند و داعیه دار رساندن انسان ها به قله موفقیت است ؟

 


موفقیت

یک سر که به کتاب فروشی های مختلف بزنیم می بینیم که نویسندگان و ناشران زیادی در تکاپو هستند تا مردم جهان را به موفقیت های مختلف برسانند، آن هم در کمترین زمان؛ "موفقیت در ده دقیقه"، در نزدیکترین مکان؛ "موفقیت در یک قدمی"، یا مادام العمر ؛ "زندگی خود را شاهکار کنید "

اصلا در جزئی و کلی ترین زمینه ها موفقیتی ها سروده اند و نوشته اند و داد و هوار راه انداخته اند .

خب خیلی از ما هم خوانده ایم و عمل کرده ایم و هم چنان همانیم که هستیم ،نه در یک شب میلیونر شدیم نه عادات زشتمان را ترک کردیم و نه تنها در ده دقیقه معجزه ای نشد که در ده سال هم نشد .

اینجاست که باید گفت موفقیت و خوشبختی چقدر مظلوم است که هر کسی و هر سازمانی و هر موسسه ای از راه نرسیده دم از موفقیت می زند و داعیه دار رساندن انسان ها به قله موفقیت است؟

آیا انسان می تواند با آزمون و خطاهای این افراد که دکان دار موفقیت در کشور ما شده اند و گاهی از خود هیچ چیز برای گفتن ندارند و تنها به ترجمه آثار غربی  اکتفا می کنند به موفقیت برسد؟

شهید مطهری بسیاری از عوامل عقب ماندگی مسلمانان را در کتاب های خود مورد بررسی قرار داده است و من می خواهم یکی دیگر از عوامل عقب ماندگی خود را بیان کنم و آن اینکه تشنه رسیدن به موفقیت هستیم ولی آدرس اصلی موفقیت را در زندگی خود گم کرده ایم و به دنبال آدرس های جعلی و تقلبی می رویم و این قانون و سنت الهی است که هیچ شخصی با در دست داشتن آدرس غلط  نمی تواند به موفقیت برسد .

در منطق قرآن کریم، شکست و بدبختی در زندگی به ظلمات و خوشبختی و موفقیت به نور  تشبیه شده است و تنها سه عامل می تواند انسان را از ظلمت شکست و بدبختی به نورانیت موفقیت و سعادت برساند و عوامل دیگر کاملا مردود هستند.

بسیاری از ما نه تنها برای موفقیت به آدرس اصلی و رهنمودهای قرآن کریم مراجعه نمی کنیم بلکه گاهی با جهالت تمام دین و قرآن را موانعی بر سر راه موفقیت هایمان می بینیم و با خیالی آسوده آن ها را به سویی افکنده به دنبال شعارهای کم عمق اما خوش آب رو رنگ جارچیان و سردمداران هدایت به سمت سعادت به راه می افتیم و روزهای گران مایه عمر را در یک چرخه عبث به دنبال هیچ می دویم و در نهایت به خود می آییم و می بینیم ای دل غافل ابن راه که آمدیم به ترکستان است

 

الف: خداوند

«اللَّهُ وَلِىُّ الَّذِینَ ءَامَنُواْ یخْرِجُهُمْ مِنَ الْظُّلُمَتِ إِلَى الْنُّورِ»؛ خداوند دوست و سرپرست مۆمنان است، آنها را از تاریكى‏ها(ى گوناگون) بیرون و به سوى نور مى‏برد.(بقره :257)

ب: پیامبر اکرم 

«هُوَ الَّذی ینَزِّلُ عَلى‏ عَبْدِهِ آیاتٍ بَیناتٍ لِیخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ إِنَّ اللَّهَ بِكُمْ لَرَۆُفٌ رَحیمٌ»؛ او همان كسى است كه بر بنده خود آیات روشنى فرو مى‏فرستد، تا شما را از تاریكی ها به سوى نور بیرون كشاند. و در حقیقت، خدا [نسبت‏] به شما سخت رۆوف و مهربان است.(الحدید: 9)

ج: قرآن کریم

ایمان

«یهْدی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ یخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ یهْدیهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیمٍ»؛ خدا هر كه را از خشنودى او پیروى كند، به وسیله آن [كتاب‏ قرآن] به راه‏هاى سلامت رهنمون مى‏شود، و به توفیق خویش، آنان را از تاریكی ها به سوى روشنایى بیرون مى‏برد و به راهى راست هدایتشان مى‏كند.(المائدة: 16)

در منطق قرآن کریم، موفقیت اصلی تنها در سایه سار اطاعت از دستورات خداوند متعال و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و همچنین گوش فرا دادن به توصیه های طلایی قرآن کریم بدست می آید و موفقیت های دیگر چند صباحی دوام نخواهد آورد و زود باشد که  به شکست منتهی شود.

بسیاری از ما نه تنها برای موفقیت به آدرس اصلی و رهنمودهای قرآن کریم مراجعه نمی کنیم بلکه گاهی با جهالت تمام دین و قرآن را موانعی بر سر راه موفقیت هایمان می بینیم و با خیالی آسوده آن ها را به سویی افکنده به دنبال شعارهای کم عمق اما خوش آب رو رنگ جارچیان و سردمداران هدایت به سمت سعادت به راه می افتیم و روزهای گران مایه عمر را در یک چرخه عبث به دنبال هیچ می دویم و در نهایت به خود می آییم و می بینیم ای دل غافل این راه که آمدیم به ترکستان است .

تشنه رسیدن به موفقیت هستیم ولی آدرس اصلی موفقیت را در زندگی خود گم کرده ایم و به دنبال آدرس های جعلی و تقلبی می رویم و این قانون و سنت الهی است که هیچ شخصی با در دست داشتن آدرس غلط نمی تواند به موفقیت برسد

 

شاید عده ای از ما هنوز هم در چنین شعارهایی غرق و مدهوش باشیم و گمان کنیم که جان تازه ای گرفته ایم و راه گم شده را یافته ایم ، و هرگونه مخالفتی را یک دشمنی بی دلیل بپنداریم و بگوییم این که آدم امیدوار باشد و مثبت اندیش، با برنامه باشد و هدفمند مگر بد است؟

در جواب می گوییم نه اصلا هم بد نیست، خیلی هم خوب است اما یادمان باشد چشم بستن بر روی واقعیات در جریان نه تنها امید نمی آفریند، که خود یأس آور است. 

ما در عالم وقایع با سنن و قوانینی تعریف شده زندگی می کنیم نه در عالم اوهام که هر شخص به صرف اینکه خواست فلان کس باشد یا فلان چیز را داشته باشد عملی شود .

همه دنیا دست خداوند متعال است و هر تغییر و تحولی در ید پر قدرت اوست، صد البته که با تلاش و کوشش خود و با بینش و آگاهی خود باید به خواسته ها رسید اما ما نباید هرگز تصور کنیم که بدون یاری و هدایت خداوند متعال به می توانیم به آن آرزوهای دور و دراز دست یابیم  .

 جایی نرسد کس به توانایی خویش                   الا تو چراغ رحمتش داری پیش  

 

 پس به دنبال آدرس اصلی باشیم .

فرآوری : محمدی

بخش قرآن تبیان