موزه لوور و هنرهای اسلامی

تازه ترین بخش موزه لوور پاریس به هنر اسلامی اختصاص یافته است. در این مقاله می توانید با این بخش از موزه آشنا شوید.


موزه لوور و هنرهای اسلامی

این بخش لوور  ، شامل حدود سه هزار اثر هنری قیمتی است که بین قرن هفتم و قرن نوزدهم خلق شده اند.

این آثار در دو طبقه و سه هزار متر مربع عرضه شده است. این مجموعه، شامل قدیمی ترین نامه عاشقانه دنیای اسلام است. یکی از بازدیدکنندگان این بخش تازه موزه لوور می گوید که این آثارگرانبها، حاکی از آنند که اسلام، دربرگیرنده تمدنی غنی و زیباست.

فرانسه موطن دست کم چهار میلیون مسلمان است. امید بانیان این بخش، آن است که دیگران با دیدن این آثار هنری، نسبت به مسلمانان نگرشی تازه پیدا کنند.

سوفی ماکاریو- رئیس دپارتمان هنرهای اسلامی موزه لوور- می گوید عظمت و شکوه دین اسلام باید به آن بازگردانده شود .

موزه لوور و هنرهای اسلامی

آثار هنر اسلامی که در بخش جدید موزه لوور به نمایش گذاشته شده، شامل فرشهایی از هند، مینیاتورهای هزار و یک شب از ایران، و لگنی است که معلوم نیست از مصر آمده یا سوریه. این لگن که نام سازنده اش، محمد بن الزین، بر آن حک شده، از طلا و نقره ساخته شده و در فرانسه برای غسل تعمید لویی هشتم از آن استفاده شده است.

مجموعه هنر اسلامی لوور، آثاری از اسپانیا، مصر، و پادشاهی مغول در هند، آسیای مرکزی و ایران باستان را دربرمی گیرد. این مجموعه همچنین بازسازی مسجد جامعی را در بغداد در بردارد که نمادی از عظمت بغداد باستان است.

آثاری از جنس شیشه و عاج نیز بر روی کاشی های آبی و سفید در این مجموعه عرضه شده که به دست مسلمانان آسیای مرکزی ساخته شده است

بنای بخش هنرهای اسلامی، طرح مشترک آرشیتکت ها "ریچیوتی" و "بلینی" است . آنان با شیشه و فلز، سقف درخشان و مواجی برای ساختمان هنر اسلامی ساخته اند، که بسیاری از فرانسوی ها آن را "قالی پرنده" می خوانند. بعضی ها هم می گوبند "حجاب اسلامی" است. این سقف به هرحال به یک روسری یا چادر مواج در باد، در وسط حیاط موسوم به ویسکونتی ،می ماند.

فرانسه موطن دست کم چهار میلیون مسلمان است. امید بانیان این بخش آن است که دیگران با دیدن این آثار هنری، نسبت به مسلمانان نگرشی تازه پیدا کنند.

"ریچیوتی" می گوید که این سقف او را به یاد کتاب داستان "نامه های ایرانی" مونتسکیو می اندازد که در آن دو جهانگرد از اشراف ایرانی، از شیوه های غریب زندگی پاریسی شگفت زده می شوند.

"ریچیوتی" می گوید: من کاملاً طرفدار بیرون آوردن موزه از حالت موزه ای اش هستم. من می خواهم بازدید کنندگان بی آن که از معماری موزه وحشت زده شوند، منظره را ببینند و با آن بیامیزند. "

سپس مکثی می کند، خمیازه ایمی کشد و می افزاید:" زیرا کار من ، ربطی به فخرفروشی و تکبر، یا ظاهر سازی ندارد. کار من شکننده ، زنانه ، و سرشار از شهود و ابهام است.

ایجاد و تکمیل مجموعه هنر اسلامی موزه لوور، ده سال طول کشیده است. این مجموعه، صد و بیست و پنج میلیون دلار ارزش دارد.

موزه لوور و هنرهای اسلامی

موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre) در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده‌است. بیش از 35هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور از سال 1793 میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزهء لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد(به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر، در سال 1789 موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال 1793 تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند.این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار گرفته است.این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان