ستون اصلی خبر
سخنان لو دریان درباره روابط ایران و امریکا


وزیر خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت ایران باید موضعی میانه‌رو‌تر در قبال برنامه موشکی بالستیک خود در پیش گیرد.
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌نیوز» در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت ایران باید یک موضع میانه‌رو‌تر در رابطه با قابلیت‌های موشکی بالستیک خود در پیش گیرد.

او در این مصاحبه با تکرار اظهارات خصمانه فرانسه درباره کشورمان گفت: رئیس جمهور مکرون به من در چندین ماموریت در ایران اعتماد کرده است. اول از همه او در یک موضوع مهم یعنی معاهده وین به من اعتماد کرده است. معاهده وین چیست؟ در حقیقت یک توافق بین‌المللی وجود دارد که از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری می‌کند. اگر ایران تسلیحات اتمی داشته باشد بایستی غنی‌سازی داشته باشد. این موضوع به طور کلی برای آینده جهان و به طور ویژه منطقه خطرناک است؛ زیرا پس از آن دیگر کشور‌ها خواهان دستیابی به تسلیحات اتمی خواهند بود و ما به سرعت با خطر جنگ اتمی روبرو خواهیم شد. ما باید این موضوع را متوقف می‌کردیم و مذاکراتی در سال 2015 انجام شد تا از غنی‌سازی جلوگیری کند.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا ایرانی‌ها علاقمند به حفظ توافق هسته‌ای هستند، گفت: امروز به نظر می‌رسد که رئیس جمهور ترامپ امضای خود در توافق را زیر سوال برده است و من رفتم که رئیس جمهور روحانی را ببینم و از وی درباره آینده توافق که تحریم‌های ایران را رفع می‌کند، سوال کنم. در این رابطه من شاهد یک رویکرد استوار بودم.

لو دریان گفت: امروز آن‌ها به توافق پایبند هستند. آن‌ها باید به پایبندی خود به توافق ادامه دهند. من سخنانی از رئیس جمهور روحانی در رابطه با متعهد بودن به توافق شنیدم. او خیلی به توافق پایبند است و به آن به عنوان توافقی تاریخی می‌نگرد. حفظ این توافق موضوع مهمی برای امنیت جهان است.

او افزود: نباید به این توافق دست زد. این توافق باید تقویت شود. این همان حرفی است که ما در هرجای دیگری آن را خواهیم زد. این همان چیزی است که رئیس جمهور مکرون به رئیس جمهور ترامپ خواهد زد. او ترامپ را در ماه آوریل خواهید دید.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا پاریس نقش میانجی بین ایران و ترامپ را بازی می‌کند، گفت: فرانسه خواهد گفت که به طور ویژه معتقد است که پایبندی به توافق از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری خواهد کرد و این نقش مهمی در امنیت منطقه و جهان دارد.

لو دریان درادامه این گفتگو مدعی شد اگر توافق وین از بین برود آنگاه فردا ایران به تسلیحات اتمی می‌رسد و سپس کشور‌های همسایه آن هم کار مشابهی را صورت خواهند داد. آنگاه خطر گسترش تسلیحات اتمی وجود خواهد داشت.

او درباره برنامه موشکی ایران نیز ادعاهای خود را تکرار کرد و گفت: بخش بالستیک به معنای موشک‌های بالستیک است و نوعی توانایی و اشتیاق در طرف ایرانی برای دستیابی به موشک‌های بیشتر مشاهده می‌شود. یک واقعیت وجود دارد و آن این است که ایران موشک‌های عوامل غیردولتی از جمله حزب‌الله و حوثی‌ها را تامین می‌کند. خطرات زیادی در رابطه با بی ثباتی در کل منطقه مشاهده می‌شود. من اجازه دادم که ایرانی‌ها نگرانی‌های ما را در رابطه با خطرات منطقه بدانند و همچنین بدانند که مشارکت آن‌ها در ثبات منطقه به نفع خودشان است. بنابراین آن‌ها باید یک موضع میانه‌رو‌تر در رابطه با قابلیت‌های موشکی بالستیک خود در پیش بگیرند.

وزیر خارجه فرانسه در پایان گفت: ما در این‌باره (برنامه موشک بالستیک ایران) به مذاکرات ادامه خواهیم داد. ما همچنین به مذاکرات خود درباره مسئولیت ایران درباره یک راه حل در سوریه ادامه داده‌ایم. این موضوع همچنین مسئولیت روسیه هم محسوب می‌شود.

انتهای پیام/
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .