ستون اصلی خبر
دیوار بی اعتمادی همچنان پابرجاست

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: طرف های مقابل علی رغم صراحت متن برجام در باب پذیرش تعهدات خود در مسیر بدعهدی حرکت کرده‌اند.
علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای که امروز دوشنبه 20 فروردین در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: خدای بزرگ را شاکرم که در آستانۀ فرارسیدن ایّام روح بخش بعثت و همزمان با تجدید حیات طبیعت توفیق حضور در جمع شما بزرگواران را به اینجانب عنایت فرمود.

وی ادامه داد: بنده افتخار دارم تا به نمایندگی از سوی اعضای خانوادۀ بزرگ و غرورآفرین صنعت هسته‌ای کشور، از حضور جناب آقای روحانی، ریاست محترم جمهور، اعضای محترم هیئت دولت، مقامات و مسئولان محترم لشکری و کشوری، سُفرای محترم مقیم تهران و استادان و پژوهشگران عزیز دانشگاهی در این مراسم باشکوه قدردانی نمایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: در آغاز شایسته می دانم تا به آثار مثبت فضای تعاملی ایجاد شده بعد از برجام در حوزۀ صنعت هسته‌ای اشاره کنم. بحمدالله در حال حاضر، این صنعت ملّی و اقتدارآفرین در آستانه تحوّلی بنیادین قرار گرفته است و امیدوارم تا از رهگذر تداوم این رویکرد مبارک، شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش صنعت هسته‌ای و ارائۀ خدمات ماندگار در بخش های مهم دیگر مانند سلامت، کشاورزی و صنعت باشیم.

صالحی گفت: اینجانب در این مجالِ کوتاه مایلم تا به اجمال و به اختصار اعلام کنم که فعالیّت های گستردهای برای بهسازی و نوسازی تأسیسات و تجهیزات این صنعت راهبردی انجام شده که گزارش مشروح آن، نیازمند فرصت و مجالی دیگر است. لذا اکنون می خواهم تا با کسب اجازه از محضر ریاست محترم جمهور نکاتی را به اختصار و در حوصله جمع به استحضار ملّت شریف و بزرگوار ایران برسانم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهداف سازمان انرژی اتمی ایران افزود: یکی از اهداف و برنامه‌های راهبردی این سازمان ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخش های مختلف است. در حال حاضر به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه‌هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش استراتژیک و راهبردی بسیار بالایی برخوردار است. انشاءالله در آیندهای نزدیک شاهد دستاوردهایچشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

وی ادامه داد: گفتنی است که در جریان برگزاری مراسم روز ملّی فنّاوری هسته‌ای در فروردین ماه سال گذشته، یک دستگاه سانتریفیوژ تولید شده توسط متخصّصان سازمان معرّفی و در اختیار پژوهشگاه وزارت نفت قرار گرفت. آغاز چنین حرکتی در حقیقت با هدف حصول خودکفایی و خوداتکایی در حوزۀ طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژهای مورد نیاز در بخش های صنعت، زیست‌فنّاوری و سلامت می‌باشد.

صالحی تصریح کرد: بنده در ادامه اجازه می خواهم تا در خصوص پروژه هایی که از طریق ویدئو کنفرانس تا دقایقی دیگر افتتاح خواهد شد، توضیحات کوتاهی ارائه نمایم.

- انتقال اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان
- بهره برداری از واحد فرآیندی اختلاط در مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن در نطنز
- بهره برداری از تست لوپ های سوخت 2 بار و 01 بار در راکتور تحقیقاتی تهران
- طراحی، ساخت و بهره‌برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعۀ علوم و مهندسی مواد در مجتمعِ شهید
علی‌محمّدی در فردو
- طراحی و ساخت اولین شتاب‌دهندۀ خطی بومی با همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی ) IPM )
- همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سنجش فرآیندی و آزمایشگاه های وابسته در سایت
شهید شهریاری در زمرۀ آخرین توفیقات سازمان می باشد.

صالحی گفت: افزون بر این، ضروری میدانم تا به برگزاری نمایشگاه مربوط به معرفی برخی دستاوردهای جدید سازمان در حاشیۀ مراسم امروز اشاره نمایم. در این میان میتوان به دستیابی پژوهشگران مرکز علوم و فنون لیزر ایران به دانش و فنّاوری پیشرفته در حوزۀ کاربرد لیزر در بخشهای مهم مانند سلامت و صنعت اشاره کرد. همچنین، باید از آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران )تترا( بر اساس الزامات GMP ، نصب و راه‌اندازی سیکلوترون 01 مگا الکترون ولت در استان البرز به منظور افزایش ظرفیّت تولید رادیو داروی PET و نیز تولید چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماری‌های سرطان یاد کرد. از این فرصت استفاده کرده و تأکید می نمایم که توسعه و گسترش روزافزون فعالیّتهای مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیازهای مهم جامعه می‌باشد، در صدر برنامه‌های سازمان قرار داشته و پیگیری این امر بطور مستمر تداوم خواهد یافت.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در مسیر افزودن بر حجم و دامنۀ دستاوردهای صنعت هستهای بیش از پیش فعّال شده و در کنار یاریرساندن به طرحها و پروژههای مرتبط با تولید رادیو دارو، طراحی و ساخت تعدادی از تجهیزات پیشرفته اندازه‌گیری را نیز با موفقیّت به انجام رسانده است.

وی ادامه داد: اینجانب مناسب میدانم تا با توجّه به مطرح شدن موضوعات مربوط به حوزۀ بهداشت و صنعت این خبر را به اطلاع ملّت شریف ایران برسانم که متخصّصان سازمان انرژی اتمی ایران موفق به دستیابی به فنّاوری ساخت باطری هسته‌ای شده و امید است به یُمن الطاف الهی، در آیندهای نه چندان دور شاهد ورود این دستاورد پژوهشی به مرحلۀ تولید صنعتی باشیم.

صالحی اظهار کرد: در ادامۀ عرایض خود، شایسته میدانم به اقدامات و فعالیّتهای مربوط به حوزۀ نیروگاهی نیز اشاره‌ای داشته باشم. خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به میزان یک میلیون متر مکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به انجام رسیده است. پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای است. همچنین میتوان به بیان برخی توفیقات جدید متخصّصان و پژوهشگران از جمله طراحی و ساخت قطعات مختلف نیروگاهی با استفاده از دانش و ظرفیّت داخلی پرداخت که بیانگر عزم تلاشگران این حوزه برای خوداتکایی و بومی سازی در این عرصۀ راهبردی می باشد.

وی تصریح کرد: اینجانب در بخش پایانی عرایض خود لازم می دانم تا به دو نکته دیگر نیز به صورت گذرا بپردازم. نکته اوّل، اشاره‌ای است به گسترش حجم و دامنۀ فعالیّتهای مربوط به حوزۀ ایمنی هسته‌ای که با توجّه به حساسیّت ویژۀ این موضوع در سطح جهانی، از اهمیّت بسزایی برخوردار می‌باشد و خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمهی 3 سند برجام، همکاری و تعامل سازنده با کشورهای فعّال در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است. شایان ذکر است که این فرآیند در سال 69 از سیر صعودی قابل توجهی، برخوردار بوده و با توجّه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانههای مربوط به نظام ایمنی هسته ای کشور، اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

صالحی افزود: نکتۀ دیگر در این میان، تأکید بر پایبندی کشورمان به معاهدات و تعهّدات بین المللی است. لازم به ذکر میباشد پس از دستیابی به توافق هسته‌ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهّد خود را به عهد و پیمان خویش به اثبات رسانده و آژانس بینالمللی انرژی اتمی نیز تا به امروز برای ده بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام نموده است.
البته بیان این نکته نیز ضروری است که متأسفانه تا به امروز برخی از طرفهای مقابل علیرغم صراحت متن برجام در بابِ پذیرش تعهّدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بیاعتمادی همچنان پابرجاست. بزرگان ما بر این امر تأکید دارند که همگان باید از منافع برجام و دستاوردهای آن بهرهمند شده و بطور همزمان، وظایف خود را در قبالِ آن به انجام رسانند. از این رو، برای ما به هیچ وجه، قابل پذیرش نیست که هزینه های اجرای این توافق تاریخی، متوجّه یکی از طرفها شود و در مقابل برخی کشورهای حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهّدات خود سر باز زنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان خاطرنشان کرد: ما به پیروی از فرمانِ جاودانی قرآن کریم، همچنان به عهد و پیمان خود استوار میمانیم، امّا چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصول سهگانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتّخاذ نموده و بر پایۀ صلاحدید تصمیمگیران نظام اسلامی از منافع خود صیانت خواهد کرد. ما به لطف پروردگار متعال همواره از ارشادات و رهنمودهای هوشمندانه رهبر معظّم انقلاب بهره‌مند بوده و هستیم. علاوه بر این مدیریّت و هدایت دستگاه اجرایی کشور نیز بر عهدۀ شخصیّتی است که به رموزِ سیاست خارجی و بازیهای پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین‌المللی آگاهی و اِشراف دارند. از این رو، با امید به الطاف و عنایات الهی و در پرتو اتّحاد و انسجامِ ملّی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملّی ادامه میدهیم و در این راه، تهدیدهای لفظی و تبلیغات رسانهای بدخواهان ایران، خللی در عزم و ارادۀ ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد. ما با توکل به خداوند متعال و با تأسی به سیرۀ بزرگان خود در مقابل بدخواهان نظام اسلامی و زیادهخواهیهای آنها، ایستادگی نموده و در پناه ایزد منّان، پیروز این میدان خواهیم بود.
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .