ستون اصلی خبر
نوبخت در نشست هفتگی با اصحاب رسانه


نشست هفتگی سخنگوی دولت با اصحاب رسانه برگزار شد.
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی با اصحاب رسانه اظهار کرد: جنایات بزرگ و خونین اسرائیل با حمایت همه جانبه آمریکا در حال وقوع است و ظرف چند روز گذشته دست این دو رژیم به خون بیش از 59 نفر آغشته شده است.

سخنگوی دولت افزود: ایران ضمن محکومیت شدید این جنایات و انتقال خلاف مقررات سفارت آمریکا به قدس از مجامع جهانی خصوصا مجمع عمومی سازمان ملل انتظار دارد نسبت به این اقدامات که از سوی اسرائیل و حمایت آمریکا صورت گرفت و همچنین اقدام غیر متعارف آمریکا در خروج از برجام به نحو شایسته عکس العمل نشان دهند.

نوبخت تاکید کرد: بیش از صد و سی میلیارد دلار در بازار رسمی مبادلات ارزی داریم. ما گزارشات را روزانه دنبال می‌کنیم مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی نداریم.

وی ادامه داد: ارز مسافرتی برای مسافت دور 1000 یورو و برای کشور‌های همسایه ۵۰۰ یورو در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت افزود: بیانیه دولت در مورد موضع گیری ها درخصوص برجام کاملا با صراحت و شفافیت بود. ذهن مسئولان دیپلماسی کشور درگیر برجام است و همین امروز هم برای مذاکرات جهانی در سفر هستند.

نوبخت ادامه داد: فارغ از اینکه برجام درست یا نادرست بوده باید بدانیم که این توافق همه مراحل لازم را در مجلس طی کرد. مواردی را رهبر انقلاب درباره بایدها و نبایدها مطرح کردند و رعایت شد و در نهایت برجام به مرحله اجرا رسید.

وی بیان کرد: ملت بزرگ ایران در سال 92 در محاصره اقتصادی و اتهام واهی قرار داشت؛ اما با اجرای برجام توانستیم حتی با رفع یک مورد محدودیت، تحریم ها را بشکنیم.

سخنگوی دولت اظهار کرد: ما توانستیم تحریمها را بشکنیم و ایران را از محدودیت شورای امنیت رها کنیم.

نوبخت افزود: هزینه های تحریم ها را ملت پرداخت می کند.چرا ما را وادار به حرف زدن هایی می کنید که به نفع آنها شود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: هر گاه ترامپ موضعی را مطرح می کند موگرینی در باره آن واکنش نشان می دهد و موضع دیگری اتخاذ می کن، آیا این دستاورد به شمار نمی آید؟

وی با اشاره به اینکه اگر منافع ما ایجاب کند از برجام خارج می شویم، بیان کرد: برای بازگشت به شرایط سال 92 مشکلی نداریم . تا جایی که می توانیم تلاش می کنیم نگذاریم زور گویی آمریکا به نتیجه برسد.

نوبخت خاطرنشان کرد: برجام قراردادی برد_ برد بود. آنها خواسته ای داشتند و می خواستند اطمینان داشته باشند ما به سلاح اتمی دست پیدا نکنیم. ما دروغ گو نیستیم و آنها دروغ گو هستند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه رهبر انقلاب بارها از مذاکره کنندگان ما به نیک نامی یاد کردند. ما چیزی از دست ندادیم بلکه چیزهای به دست آوردیم، تاکید کرد: مقام معظم رهبری هم بعنوان رهبری بصیر همواره مورد احترام تاریخ خواهد بود.

نوبخت خاطرنشان کرد: اگر منافع ما محقق نشود از برجام خارج می‌شویم و غنی‌سازی را تا ۲۰ درصد و هر عددی که بخواهیم انجام می‌دهیم.

وی گفت: آمریکایی‌ها می‌خواستند ما بلافاصله از برجام خارج شویم تا اجماع جهانی علیه ما شکل بگیرد اما اکنون نه تنها علیه ایران اجماع حاصل نشده بلکه برای اولین بار علیه خود امریکا اجماع حاصل شده است.

نوبخت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه با توجه به خروج آمریکا از برجام و دستور ترامپ مبنی بر اعمال مجدد تحریم ها، آیا دولت همچنان مصر بر بررسی FATF در مجلس شورای اسلامی است، گفت: در بحث مقابله با پولشویی به معاهدات دیگری پیوسته ایم و براساس سیاستهای خودمان قانون مبارزه با پولشویی داریم و در چارچوب آن عمل می کنیم.

سخنگوی دولت گفت: اعمال تحریم های ثانویه ربطی به موضوع مقابله با پولشویی ندارد و ما سیاست های خودمان را در این چارچوب دنبال می کنیم.

سخنگوی دولت اظهار کرد: وقتی اروپا بتواند تضمین دهد که بدون هراس از تحریم ثانویه پشتیبانی لازم را انجام می دهد و منافع مان در این توافق حفظ می شود، می توانیم همچنان به برجام با خروج امریکا ادامه دهیم اما اگر منافع ما تامین نشود ضرورتی نمی بینیم برجام اجرا شود.

نوبخت گفت:سناریو بعدی ما این است که اروپا با آمریکا از برجام خارج شود ، مابرای هر یک از سناریوها برنامه‌ریزی کردیم و تقسیم کاری میان همه دستگاه ها وجود خواهد داشت.

وی تاکید کرد: وزارت اطلاعات از سوی دولت پیگیر مدیران دو تابعیتی بود و قوه قضاییه هم این کار را پیگیری می کرد و همه کسانی که در کادر مدیریتی دولت هستند دو تابعیتی نیستند و هر موردی که گزارش شود طبق قانون عمل می کنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: وزارت اطلاعات از سوی دولت موظف به پیگیری دو تابعیتی ها است تا این افراد را شناسایی و معرفی کند.

نوبخت گفت: در صورت بازگشت تحریم ها، قطعا فشارها و مشکلاتی خواهد بود اما جمهوری اسلامی فلج نمی شود.

وی اظهار کرد: برای کسانی که درخواست دیدار با رئیس جمهور در ماه مبارک رمضان دارند، برنامه ریزی کردیم و برای برگزاری این جلسات از از اعتبارات دولتی استفاده نمی شود.

سخنگوی دولت درباره سفر روحانی به اتریش و سوئیس گفت: سفر رئیس جمهور که محرمانه نیست، معمولا سفرهای او از سوی دفترش و یا بنده اطلاع رسانی می شود.
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .