ستون اصلی خبر
اظهارات تحقیرآمیز ترامپ درباره عربستان


رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در ویرجینیا گفت در تماس تلفنی خود با ملک سلمان به او گفته مشخص نیست بدون آمریکا سرنوشت عربستان چه خواهد شد.
رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی با اشاره به تماس تلفنی خود با پادشاه عربستان بار دیگر اظهارات تحقیرآمیزی را درباره وابستگی عربستان به آمریکا به زبان آورد و گفت در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته مشخص نیست بدون آمریکا سرنوشت عربستان سعودی چه خواهد شد!

دونالد ترامپ در جمع هوادارانش در ایالت ویرجینیای غربی گفت: «عربستان را دوست دارم. امروز یک گفتگوی طولانی با پادشاه فوق‌العاده آنها (ملک سلمان) داشتم. به او گفتم، پادشاه! شما چندین تریلیون پول دارید اما بدون ما چه کسی می‌داند برایتان چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید نتوانید آن هواپیما‌ها را نگه دارید. می‌دانید چرا؟ چون به آن‌ها حمله خواهد شد.»

رئیس‌جمهور آمریکا سپس خطاب به هواداران خود اضافه کرد: «با ما، آن‌ها (عربستان) کاملا ایمن هستند. ولی ما چیزی که باید به دست بیاوریم را به دست نمی‌آوریم. ما به ارتش آن‌ها یارانه می‌دهیم. بگذارید یک سوال بپرسم، چرا ما داریم به ارتش این کشور‌های بسیار ثروتمند یارانه می‌دهیم؟»

وی ادامه داد: «اگر کشوری مشکل [مالی] داشته باشد، قابل توجیه است اما عربستان سعودی می‌تواند هزینه‌های نظامی خودش را خودش پرداخت کند. من به آنها گفتم متاسفم. شما ثروتمند هستید و خودتان باید هزینه‌های ارتش خودتان را پرداخت کنید.»

ترامپ در گذشته نیز با هدف سرکیسه کردن عربستان، اظهارات تحقیرآمیز مشابهی را درباره وابستگی این کشور به آمریکا بیان کرده بود. ضمن اینکه با توجه به نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، چنین اظهاراتی را با عنایت به روابط ویژه ترامپ با سعودی‌ها تنها می‌توان دارای مصارف داخلی انتخاباتی تلقی کرد.

وی چندی پیش نیز در توئیتی نوشت «ما از کشور‌های خاورمیانه حمایت می‌کنیم و آن‌ها بدون ما امنیتی نخواهند داشت، اما با این وجود همچنان بهای نفت را افزایش می‌دهند. سازمان انحصارگرای اوپک باید قیمت‌ها را کاهش دهد.»

روزنامه رای‌الیوم در واکنش به این توییت در گزارشی (اینجا) نوشت رئیس‎‌جمهور آمریکا هرگاه احساس بحران اقتصادی می‌کند، باج‌خواهی‌های خود از رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس به‌ویژه عربستان را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .