ستون اصلی خبر
ترامپ: اگر قتل خاشقجی کار عربستان باشد


ترامپ گفت در صورتی که عربستان مسئول ناپدید شدن و قتل احتمالی روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود باشد، علیه این کشور اقداماتی انجام خواهد شد اما نه اقداماتی که بر اقتصاد آمریکا اثر منفی بگذارد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که بخشی از آن روز جمعه منتشر شده و امروز متن کامل آن از برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس پخش شد، گفت در صورتی که عربستان مسئول ناپدید شدن و قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود باشد، علیه این کشور اقداماتی انجام خواهد شد اما نه اقداماتی که بر اقتصاد آمریکا اثر منفی بگذارد!

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا سعودی‌ها جمال خاشقجی را به قتل رسانده‌اند، گفت: «هنوز هیچ‌کس نمی‌داند، اما احتمالا خواهیم فهمید. دارد در این مورد تحقیق می‌شود. دارد خیلی خیلی قوی بررسی می‌شود. اگر اینطور باشد [و سعودی‌ها او را کشته باشند]، بسیار ناراحت و عصبانی می‌شویم. تا الان که آن‌ها انکار می‌کنند. به کل منکر می‌شوند. ممکن است که آن‌ها بوده باشند؟ بله.»

مجری با اشاره به تماس تلفنی داماد ترامپ با بن سلمان، ولیعهد سعودی پرسید آیا آن‌ها در این مکالمه هم دست داشتن در این حادثه را انکار کرده‌اند؟ ترامپ گفت: «انکار می‌کنند. هر طور که فکرش را کنید، انکار می‌کنند. فکر کنم در آینده نه چندان دور به جواب برسیم.»

وی در پاسخ به سوالی درباره طرح گروهی از سناتور‌ها برای اعمال تحریم علیه عربستان سعودی، گفت: «خوب، بستگی دارد که چه نوع تحریمی باشد. یک مثال برایتان بزنم. آن‌ها تجهیزات نظامی سفارش می‌دهند. همه در دنیا چنین سفارش‌هایی را می‌خواهند. روسیه می‌خواهد، چین می‌خواهد، همه می‌خواهند، اما ما این سفارش را گرفته‌ایم.»

رئیس‌جمهور آمریکا درباره احتمال توقف صادرات سلاح به عربستان گفت: «به شما می‌گویم که چه کاری نمی‌خواهم انجام دهم. بوئینگ، لاکهید، ریتون و همه این شرکت‌ها. من نمی‌خواهم به فرصت‌های شغلی لطمه بزنم. نمی‌خواهم چنین سفارشی را از دست بدهیم. راه‌های دیگری برای مجازات وجود دارد.»

ترامپ با بیان اینکه کشته شدن خاشقجی می‌تواند تبعات گسترده‌ای داشته باشد، گفت: «به خصوص از این بابت که این مرد یک خبرنگار بوده. از اینکه این حرف را از زبان من بشنوید متعجب می‌شوید، اما اگر این اتفاق افتاده باشد، این مسئله‌ای واقعا هولناک و زننده است. حقیقت موضوع را متوجه می‌شویم. مجازات سختی خواهد بود.»

انتهای پیام/
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .