ستون اصلی خبر
بیکاری مادر همه مفاسد است

رئیس جمهور گفت: وقتی جوانی بیکار است هر مشکلی ممکن است برایش اتفاق بیافتد، کار و تلاش، امنیت اجتماعی و استحکام خانواده سلامت روحی را شکل می‌دهد، مشکلات روحی روانی بخاطر بیکاری است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر با تقدیر از عملکرد مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت کار یک وزارت‌خانه اجتماعی بسیار مهمی است و موضوع کار را به عهده دارد.

روحانی با بیان اینکه کار موضوعی بین کارآفرین و کارگر است، افزود: اساس این است که محیط کار یک محیط فعال در جامعه باشد و ما نسبت به کار افتخار کنیم. چیزی که می‌تواند جامعه را حرکت درآورد کار است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کار مفید مقدس است، اظهار کرد: آن تعبیری که امام همیشه می‌فرمودند این بود که خداوند کارگر است، کار مفید به عنوان اساس زندگی جامعه است و اگر کار نباشد زندگی اقتصادی ما دچار مشکل می‌شود حتی زندگی اجتماعی، روانی و معنوی ما دچار مشکل می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه هر چه کار انجام شده شایسته تر باشد، نشاط بیشتری به فرد و جامعه می‌دهد؛ گفت: انجام کار خوب نشاط است؛ هر چه کار شایسته‌تر باشد نشاط بیشتری برای وجدان انسان است و این‌گونه نشاط به همه جامعه منتقل می‌شود؛ وقتی که یک کارگر و مهندس در یک کارخانه دقیق و خوب کار کند، تنها او نشاط پیدا نمی‌کند بلکه هر کس که آن جنس را می‌خرد و از آن استفاده می‌کند؛ علاوه بر ایجاد نشاط به خاطر این کار خوب، برای آن کارگر و مهندس دعا می‌کند.

روحانی با اشاره به اینکه رقابت محصول ایرانی با جنس خارجی ارزشمند است، گفت: باید کاری کنیم که فرد جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهد. در این‌جا برند خیلی مهم است، برند آن اعتماد اجتماعی را برای محصولات ایجاد می‌کند، ما باید این برند‌ها را به مردم معرفی کنیم تا مردم در مقام عمل آن را احساس کنند که این برند برای اطمینان آن‌ها کافی است.
باید کاری کنیم مردم کالای ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهند

روحانی تاکید کرد: ما باید برندی را ایجاد کنیم که از لحاظ کیفیت، سلامت و قیمت مناسب بوده و وقت مردم را تلف نکند، این راحت کردن زندگی مردم است و اعتماد مردم را جلب می‌کند و چقدر ارزشمند است که محصول ایرانی بتواند با محصولات خارجی رقابت کند، البته این رقابت با گفتن ما درست نمی‌شود، ما باید کاری در عمل انجام دهیم که مردم جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهند، اگر جنس ایرانی را ترجیح نمی‌دهند، لااقل مساوی بدانند یا اگر مساوی ندانند با قیمت آن محصولات خارجی متناسب ببینند.

رئیس جمهور درباره مبارزه با تحریم‌ها گفت: اکنون ما می‌گوییم با تحریم باید مبارزه کنیم. یک قدم مبارزه با تحریم این است که کار با کیفیت انجام دهیم و کاری که امروز نیازمند به خارج است، نیازمندی آن را رفع کنیم؛ این کار امکان پذیر است یعنی جوانان با استعداد، مخلص و وطن دوست این کار را انجام دهند.

وی با بیان اینکه جوانان باید به شغل خود ایمان داشته باشند، گفت: این ایمانی که می‌گوییم ابتدا باید آن جوان به شغل و محصول خود ایمان داشته باشد، آن کسی کار خوب انجام می‌دهد که خود محصول کارخانه خود را بخرد. کارگر یک کارخانه باید خودش محصول تولیدی خود را بخرد.

روحانی تاکید کرد: ما باید برندی را ایجاد کنیم از لحاظ کیفیت، سلامت، قیمت وقت مردم را تلف نکند، این راحت کردن زندگی مردم است و اعتماد مردم را جلب می‌کند و چقدر ارزشمند است که محصول ایرانی بتواند با محصولات خارجی رقابت کند، البته این رقابت با گفتن ما درست نمی‌شود، ما باید کاری در عمل انجام دهیم که مردم جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهند، اگر ترجیح ندهند باید مساوی بدانند اگر مساوی ندانند با قیمت آن محصولات خارجی متناسب ببینند.

وی با بیان اینکه جوانان باید به شغل خود ایمان داشته باشند، گفت: این ایمانی که می‌گوییم ابتدا باید آن جوان به شغل، محصول خود ایمان داشته باشد، آن کسی کار خوب انجام می‌دهد که خود محصول کارخانه خود را بخرد.

روحانی در ادامه گفت: اکنون آن فروشنده از محصول خود استفاده نمی‌کند پس معلوم است یک جای کار اشکال دارد، این همه مراکز تولیدی در کشور و کارگر شامل می‌شود، ما باید اقدامی انجام دهیم که رابطه‌مان را با کار، کارگر، کارفرما بهبود ببخشیم، همه مجموعه‌ها یکی است و اگر کارآفرین نباشد، کاری وجود ندارد؛ از سوی دیگر اگر کارگر هم نباشد باز هم کار وجود ندارد، دو سمت کار، کارآفرین و کارگر است، وزارت کار یک رسالت بسیار سنگینی را بر دوش دارد، مخصوصا که بخشی از مهارت آموزی هم به عهده این سازمان است.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: بخش فنی‌وحرفه‌ای را این سازمان آموزش می‌دهد، اکنون بحث ما در خدماتی که در جامعه ارائه می‌شود این است که می‌گوییم باید خرج خود و اسراف را کم کنیم، چگونه می‌شود اسراف را کم کرد؟ خدماتی که ما به مردم می‌دهیم یک خدمات دقیق و حساب شده است، البته زمانی که ما کار دقیق انجام می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه وزارت تعاون، مسئولیت خدمت رسانی به جامعه را به عهده دارد، گفت: شما باید به گونه‌ای مهارت را آموزش دهید، در ارائه خدمات برند اصل موضوع است، برای مثال اگر می‌خواهید برق خانه‌تان را درست کنید، باید چند شرکت مطمئن در این کشور وجود داشته باشد که اطمینان خاطر به آن‌ها داشته باشید.

روحانی با بیان اینکه اطمینان اساس کار است، گفت: اطمینان، اعتماد و سرمایه اجتماعی اساس کار است و شما می‌توانید این سرمایه اجتماعی را با نظارت خود، آموزش و حمایت انجام دهید؛ امروز یکی از وظایف بسیار بزرگ همه ما ایجاد اشتغال در جامعه است.
بیکاری مادر گرفتاری‌هاست

رئیس جمهور با بیان اینکه بیکاری اُم و مادر همه گرفتاری‌ها و مفاسد است، گفت: وقتی جوانی بیکار است هر مشکلی ممکن است برایش اتفاق بیافتد، کار و تلاش، امنیت اجتماعی و استحکام خانواده سلامت روحی را شکل می‌دهد، مشکلات روحی روانی بخاطر بیکاری است.

وی درباره اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در مورد بیکاری گفت: تاکنون یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم مسئله ایجاد اشتغال است، البته این اشتغال را خیلی از مردم باور نمی‌کنند و جمعیت اصلی بیکاران کم نمی‌شود. ما هر چقدر تلاش می‌کنیم که آمار بیکاری را کم کنیم، خرمن بیکاری همچنان هست و مردم می‌گویند چطور بیکاری از بین رفته است.

روحانی با طرح این سوال که ۸ سال قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص چقدر بوده است؛ گفت: خودتان ببینید در این ۵ سال میانگین اشتغال خالص چقدر بوده است، با این مقایسه ما می‌توانیم معلوم کنیم که رشد اشتغال چقدر بوده است، اما با توجه به نیاز جامعه، ما در زمینه اشتغال عقب هستیم، بهترین آمار آمار شاغلین است، در ابتدای دولت یازدهم کل شاغلین کشور ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است، اما آمار امروزمان حدود ۲۴ میلیون نفر شاغل داریم.

روحانی با بیان اینکه در طول این ۵ سال ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است، یعنی ما در سال به طور متوسط بالای ۵۰۰ هزار شغل درست کرده‌ایم، البته خیلی از مردم بیکار و شاغل می‌شوند که این منظور ما نیست، لذا من می‌گویم همیشه آمار شاغلین را مد نظر قرار دهیم.

رئیس جمهور در مورد آمار بیکاری گفت: اگر تعداد بیکاران ما در ابتدای دولت ۳ میلیون بوده است در حال حاضر هم همین میزان است، کم نشده، چون نیروی جوانی که می‌خواهد وارد کار شود، مداوم وارد شده و تقاضای کار مرتبا اضافه شده است، ما باید بیش از متقاضی بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم تا مشکل بیکاری ریشه‌کن شود، آمار اشتغال ما باید به سمت یک میلیون رود تا بتواند اثرگذار باشد و برای این کار همه ما باید تلاش کنیم.

وی در ادامه افزود: وزارت کار می‌تواند از شیوه‌های مختلف برای ایجاد اشتغال استفاده کند، وزارت کار عمدتاً ناظر به کار و حامی کارگر است، ولی در عین حال دبیرخانه شورای عالی اشتغال هم به عهده این وزارتخانه است، بنابراین می‌تواند بر روی دستگاه‌های دیگر نظارت کند و سیاست‌هایی را تعیین کند تا بتوانیم اشتغال را افزایش دهیم، این یک وظیفه بزرگ ما در اشتغال است.

روحانی با اشاره به اینکه در بخش خدمات ظرفیت بیشتر از صنعت است، گفت: آماری که به ما داده‌اند ۳۰۰ هزار اشتغال در این بخش است، اشتغال در این بخش می‌تواند یک حرکت بسیار مؤثر در اقتصاد کشور باشد، در سال گذشته درآمد شرکت‌های دانش بنیان ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است، این میزان رقم بسیار بالایی برای یک‌سال است و مربوط به حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیانی است که در حال حاظر فعالیت می‌کنند. این نشان دهنده این است که نوع کار، آموزش کارگری ما فرق کرده است، شما بر مبنای ۱۰ سال دیگر در مراکز فنی‌وحرفه‌ای خود برنامه‌ریزی کنید.

رئیس جمهور گفت: درست است فن‌هایی مانند جوش‌کاری را اکنون آموزش می‌دهیم، اما چند سال دیگر جوش‌کاری با دست انجام نخواهد شد و این حرفه تبدیل به ربات خواهد شد. تحولات‌آینده جامعه ما را مد نظر قرار دهیم، نو دارو‌ها متفاوت خواهد شد، سبک زندگی عوض خواهد شد، اگر ما بتوانیم پیشتیاز و آینده‌نگر باشیم و اگر بتوانیم نیاز‌های دو سال آینده مردم را در نظر بگیریم، موفق هستیم، ما باید محصولی را تولید کنیم، کارگری را آموزش دهیم که مورد نیاز جامعه ما است، این بخش بخش بسیار مهمی است و این وزارتخانه یکی از مسئولیت‌های آن ایجاد کار مخصوصا در بخش صادرات غیر نفتی است.

وی ادامه داد: ما در بخش صادرات دارو، آبزیانی مانند میگو، ماهی، خاویار، موفق بودیم و همچنین در بخش کشاورزی در بسیاری از محصولات می‌توانیم صادر کننده باشیم، وزارت کشاورزی ما در این دولت چند فعالیت مهم انجام داده است، یکی از آن‌ها در بحث آبزیان بوده در این بحث آقای حجتی در هرمزگان می‌گفتند که تولیدات آبزیان ما امسال در مقایسه با سال اول انقلاب ۴۰ برابر شده است.

وزارت کار نباید کار اقتصادی انجام دهد

روحانی ادامه داد: مدیریت اقتصادی به عهده وزارت کار نیست؛ البته سهامداری اشکالی ندارد، ولی نباید این وزارتخانه کار اقتصادی انجام دهد. سال آینده سال واگذاری شرکت‌های مربوط به شستاست. بعضی‌ها البته کارشکنی می‌کنند، ولی برای این واگذاری باید محکم ایستاد. واگذاری این شرکت‌ها هم مورد تاکید رهبری است و هم مورد تاکید من. رهبری اشاره کرده‌اند که دولت باید دست از اقتصاد بردارد، البته خصولتی‌ها بدتر از دولت در اقتصاد حضور دارند و هیچ نظارتی بر آن‌ها وجود ندارد.
از شرکت‌های خصولتی بی‌خبریم

روحانی با بیان اینکه ما در دولت از این شرکت‌های خصولتی بی‌خبریم، گفت: علاوه بر دولت، مردم هم از این شرکت‌ها بی خبرند و فقط خدا از آن‌ها خبر دارد. بدترین اقتصاد، اقتصاد خصولتی است، مخصوصاً وقتی افرادی در این شرکت‌ها باشند که در نهاد‌های نظارتی حضور دارند یا ضابط قضایی هستند. رهبری بار‌ها تاکید کرده‌اند نیرو‌های مسلح باید دست از اقتصاد بردارند. شستا هم که بین خصولتی و دولتی است. این را واقعاً باید جمع کرد. حتی شرکت‌های ضرر ده باید مجانی واگذار شود. به وزیر کار گفته‌ام تا پایان دولت نباید شستا وجود داشته باشد، البته سهامداری اشکالی ندارد.
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .