ستون اصلی خبر
تازه‌ترین دروغ‌های ترامپ درباره ایران


رسانه‌های آمریکا در ادامه افشای دروغ‌های روزانه و هفتگی رئیس‌جمهور این کشور بخشی از ادعا‌های نادرست او درباره ایران را نیز برجسته کردند.
شبکه سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور تنها طی یک هفته گذشته ۷۸ ادعای خلاف واقع بیان کرده است.

بنابر این گزارش ترامپ در ادامه دروغ‌گویی‌ها و ادعا‌های نادرست خود هفته گذشته ۲۴ ادعای نادرست درباره رابرت مولر، بازرس سابق پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، ۱۱ دروغ درباره چین، ۱۰ دروغ در خصوص مسئله مهاجرت و پناهجویان و ۹ ادعای دروغ نیز درباره محبوبیت و دستاوردهایش بیان کرده است.

سی‌ان‌ان در ادامه، جزئیات دروغ‌های رئیس‌جمهور آمریکا را فهرست می‌کند و با ارائه سند، دروغ‌ بودن ادعا‌های ترامپ را در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهد. در بخشی از این فهرست دروغ‌های ترامپ درباره ایران نیز آمده است.

به نوشته سی‌ان‌ان، ترامپ ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) در گفت‌وگوی خبری با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان مدعی شد: وضعیت ایران در حال حاضر آشفته و تظاهرات‌ها در سراسر این کشور در جریان است. تورم اقتصاد آن‌ها به ۷۵ درصد رسیده و مشکلات فراوانی دارند». سی‌ان‌ان با استناد به آمار صندوق بین‌المللی پول می‌نویسد بالاترین عدد تورم اقتصاد ایران تاکنون نزدیک به ۳۷ درصد بوده و قطعاً ترامپ در این باره آشکارا اغراق می‌کند.

سی‌ان‌ان به ادعا‌های خلاف واقع ترامپ درباره برجام نیز اشاره می‌کند که گفته است «توافقی که اوباما امضاء کرد فاجعه بود، زیرا دوره آن کوتاه‌مدت است. موشک‌های بالستیک را پوشش نمی‌دهد، از سایت‌های (نظامی) مهم ایران نمی‌توان بازدید و بازرسی کرد. خطا‌های زیادی دارد، و البته آن‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار به علاوه ۱/۸ میلیارد دلار پول نقد، سبز و زیبا به ایران دادند».

سی‌ان‌ان در توضیح دروغ‌بودن این ادعا‌های ترامپ می‌نویسد: آمریکا در نتیجه برجام به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار نداد. بلکه مطابق با این توافق ۱۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارج از کشور خود ایران آزاد شد که به گفته برخی از مقامات دولت اوباما حتی این مقدار از دارایی‌های مصادره‌شده ایران آزاد نشد.

به گفته «جک لو» وزیر خزانه‌داری وقت آمریکا در سال ۲۰۱۵، دارایی‌های آزادشده ایران معادل ۵۶ میلیارد دلار بود و پایگاه «پولیتیکفکت» نیز عدد ۶۰ میلیارد دلار را تخمین زده است.
منبع خبر : ایرنا
خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .