ستون اصلی خبر

بهشت زمین‌شناسی ایران در دل كوير تصاویر

شهری کویری که در غرب استان خراسان جنوبی قرار گرفته، لقب بهشت زمین‌شناسی ایران را به خود اختصاص داده است. این شهر کویری با نام طبس شناخته می‌شود.

شهر طبس متعلق به دوره هخامنشی است. این شهر در دوره پهلوی به فراموشی سپرده شد و در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۵۷ زلزله‌ای به بزرگی ۴/۷ ریشتر را تجربه کرد. این زلزله شهر طبس را ویران كرد، اما بعد‌ها بازسازی‌هایی در آن انجام شد.

بهشت زمین‌شناسی ایران کجاست؟(ویژه نوروز)

به گفته وصال یحیی شیبانی كارشناس ارشد زمين شناسی، اختلاف ارتفاع دو هزار و 700 متری و وجود اقلیم های آب و هوایی مختلف، پیچیدگی، تنوع شرایط و سیر تکامل حوادث زمین شناسی در طول دوران های مختلف از حدود 750 میلیون سال قبل، باعث ایجاد پدیده های مختلف زمین شناسی و گردشگری در منطقه طبس شده است.

طبس امروز به عنوان کلکسیونی از پدیده های زمین شناسی و موزه فسیل شناسی و بهشت زمین شناسی ایران شناخته می‌شود.

بهشت زمین‌شناسی ایران که در زلزله با خاک یکسان شد  تصاویر

 «طبس» به عنوان سومین ژئوپارک پیشنهادی ایران برای ثبت جهانی در یونسکو مطرح شد. شهرستان طبس به لحاظ مواد معدنی یکی از غنی ترین مناطق ایران از نظر ذخاير معدنی بوده؛ به طوری که بیش از 200 نوع ماده معدنی تاکنون در این منطقه کشف شده  است.

بهشت زمین‌شناسی ایران که در زلزله با خاک یکسان شد  تصاویر

شایان ذکر است؛ عصاره علف هیزه، عصاره آویشن، عصاره کلپوره، قطاب، باقلوا، نان‌چایی و نان نخود از ره‌آورد‌های طبس به حساب می‌آیند. از ره‌آورد‌های دیگر این شهر می‌توان به مربا‌های بهارنارنج و پوست پرتقال اشاره کرد.

بهشت زمین‌شناسی ایران که در زلزله با خاک یکسان شد  تصاویر

از صنایع دستی طبس می‌توان به سینی‌های مسی، گلیم، فرش و بافته‌های حصیری با برگ نخل اشاره کرد. روستای چهل‌پایه، روستای پیر حاجات، دره کال سردر، روستای کریت، برج هادرباش، قلعه طبس مسینا، جنگل سنو، غار حلوان، باغ گلشن، کال جنی، قلعه اسماعیلیان و ارگ طبس از جاذبه‌های گردشگری شهر طبس به حساب می‌آیند. از جاذبه‌های گردشگری دیگر این شهر می‌توان به بقعه پیر حاجات اشاره کرد.

بهشت زمین‌شناسی ایران کجاست؟(ویژه نوروز)

گردشگرانی که می‌خواهند در تعطیلات نوروز به شهر طبس سفر کنند؛ می‌توانند در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ساباط اصفهک، ستاره کویر حلوان و عمو نوروز طبس اتراق کنند. اقامتگاه ساباط اصفهک در یکی از روستا‌های قدیمی اطراف طبس قرار گرفته است. این روستا با نام اصفهک شناخته می‌شود.

بهشت زمین‌شناسی ایران کجاست؟(ویژه نوروز)

اقامتگاه بوم‌گردی ستاره کویر حلوان نیز در روستای حلوان واقع شده است. این اقامتگاه بوم‌گردی مجهز به کولر گازی و سرویس بهداشتی فرنگی است.

بهشت زمین‌شناسی ایران کجاست؟(ویژه نوروز)

خاطرنشان می‌شود؛ اقامتگاه بوم‌گردی عمو نوروز طبس در پنج کیلومتری شهر طبس و در میان نخلستان‌های این شهر قرار گرفته است. این اقامتگاه بوم‌گردی آشپزخانه محلی دارد.

خواندنی های جالب و شنیدنی
نکات طلایی
ارسال پسورد سی دی های همراه جوان
ارسال پسورد سی دی های همراه خوشبختی

کدامیک از کتاب های کمیک استریپ ویژه کودکان و نوجوانان را خوانده اید؟

  پرندگان خشمگین

  داستان های اردکی

  گارفیلد وگربه بداخلاق

  یخ زده

پیوند ها
برترین لینک ها
داستان های کوتاه
اطلاعات عمومی
»
فن آوری
»
علمی
اخلاقی
»
»
بین الملل
»
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات همراهان جوان می باشد .